Dobrze wybierz kierunek studiów

12 marca 2019 Off By Kamil G.

Wybór kierunku studiowania nie jest prostą decyzją. Wiąże się on z długotrwałymi z perspektywy czasu konsekwencjami, oraz bardzo często niemałym finansowym obciążeniem. Waga tej decyzji połączona z faktem, że należy ją podjąć w relatywnie młodym wieku, może prowadzić do przykrych rezultatów. Wszędzie można usłyszeć historię ludzi mówiących, że studia nie okazały się tym czego oczekiwali, dlatego postanawiają z nich zrezygnować po roku lub dwóch.

Dyplom absolwenta


We wstępie warto podkreślić, że pomimo powszechnie panującym przeświadczeniu o stale malejącej wartości dyplomów zdobywanych po ukończeniu uczelni wyższej, takie wykształcenie wciąż stanowi nierzadko podstawę wymagań dobrze płatnych stanowisk pracy. Znalezienie dobrej pracy bez wyższego wykształcenia jest możliwe, natomiast statystyka w dalszym ciągu jasno określa, że absolwenci studiów wyższych znajdują pracę najszybciej oraz utrzymują wskaźnik bezrobocia bez porównania niżej niż absolwenci pozostałych etapów edukacji. Z punktu widzenia pracodawcy ukończenie studiów z dyplomem, jest gwarancją opanowania konkretnego poziomu wiedzy ogólnej i zawodowej, która jest niezbędna w środowisku profesjonalistów danej dziedziny.

Szukaj informacji

Pierwszym krokiem w wyborze kierunku dalszego kształcenia jest pozyskanie wszystkich niezbędnych informacji. Najprościej będzie nawiązać kontakt z osobami, które na danym kierunku obecnie się znajdują, bądź też niedawno go ukończyły. Być może znasz kogoś osobiście, ale jeśli nie – fora internetowe stoją otworem. Internauci serwisów zorientowanych wokół konkretnego tematu z reguły chętnie odpowiadają na zadawane tam pytania.
Dobrze będzie poszukać informacji u źródła, dlatego zlokalizuj pobliską uczelnie i udaj się tam w dzień otwarty. Okazja do rozmowy z wykładowcą na danym kierunku, może Ci wiele powiedzieć o zakresie wiedzy jakiego będziesz potrzebował przed przystąpieniem do studiów, oraz z jaka wiedza zostanie Ci tam przekazana.

Specjalizuj się

Znasz to powiedzenie, że gdy coś jest do wszystkiego tak naprawdę jest do niczego. Chętnie wybierane wykształcenie ogólne paradoksalnie nie zwiększa poziomu wiedzy jakim się dysponuje. Warto zawczasu obrać specjalizację, a następnie poświęcać najwięcej uwagi przedmiotom i zagadnieniom z jej dziedziny. Ogólna wiedza z kierunku studiów jest obowiązkowa, co oznacza że i tak będziesz musiał ją opanować. Natomiast skupienie się na konkretnym zakresie kierunku studiów, pomoże Ci zostać specjalistą, którego usługi zawsze znajdą uznanie wśród przyszłych pracodawców.