Odpowiedni czas na przygotowania maturalne

11 marca 2019 Off By Kamil G.

Uczniowie szkół średnich, którzy obecnie znajdują się już w ostatniej klasie, powoli zaczynają dostrzegać nieubłaganie zbliżające się egzaminy kończące ten rozdział w ich procesie edukacji. Będzie to sprawdzian z całego procesu edukacji, jaki do tej pory odbyli. Nie sposób jest nauczyć się wszystkiego w jeden, dwa, albo nawet trzy dni.
Jeśli podchodzisz do sprawy poważnie oraz zamierzasz osiągnąć dobre rezultaty, najrozsądniejszą decyzją będzie rozpocząć przygotowania już teraz. Nawet jeśli jesteś wzorowym uczniem, który na każdej lekcji jest z tematem na bieżąco, zakres materiału potrzebnego na egzamin maturalny jest na tyle obszerny, że z pewnością znajdziesz zagadnienia nie opanowane jeszcze wystarczająco dobry sposób.
To nie jest nic złego, wręcz przeciwnie. Świadomość istnienia potencjalnych zagrożeń to bardzo dobry punkt startowy w procesie ich eliminacji. Jeśli zatem zaczniesz odpowiednio wcześnie, możesz na spokojnie ustalić ewentualne braki w swojej wiedzy oraz opracować plan ich uzupełniania.
Oto najważniejsze aspekty przygotowania do matury, które pomogą Ci osiągnąć sukces:

Stwórz plan i trzymaj się go.


…ale bądź przy tym realistą. Opracowany plan powinien być możliwy do realizacji. Dobrym przykładem jest ustalenie sobie 2 godzinnej sesji uzupełniania wiadomości. Nie musi być o stałych godzinach, co więcej nie powinna. Każdy dzień jest inny, nie w każdym będzie fizycznie możliwe o konkretnej godzinie usiąść do książek.
Dwie godziny ciągłej nauki też same w sobie nie są zbyt wydajne. Polecam stosować metodę „pomodoro”, polegającej na interwałach pracy po 25 minut, oraz 5 minutowej przerwie między nimi.

Zapomnij o multi-taskingu.

To, że jesteś w stanie jednocześnie pisać w zeszycie i oglądać serial nie oznacza, że powinieneś to robić. W rezultacie albo popełnisz błędy w pisaniu, albo przegapisz ciekawe elementy oglądanego filmu. W trakcie nauki, pozbądź się wszelkich rozpraszaczy. To oznacza wyłączenie telewizora oraz wyłączenie/wyciszenie telefonu. Robienie kilku rzeczy na raz może wydawać się efektywnym wykorzystywaniem czasu, ale w rzeczywistości ani nie wykonuje się prawidłowo pracy, ani nie odpoczywa się od niej. Najwydajniej jest zwyczajnie skupić się na pracy i wykonać ją dobrze, żeby później nie trzeba było do niej wracać.

Zadbaj o swoje samopoczucie.

Nie zarywaj nocy dla nauki, to się nie opłaca. Najlepsze rezultaty osiągniesz będąc w zgodzie z własnym zdrowiem. Odpowiednia ilość snu, aktywny tryb życia i poprawna dieta to największy sekret w osiąganiu sukcesów. To zabawne, ponieważ każdy o tym wie, ale niewielu nawet próbuje wprowadzić go w życie.
Jeśli zadbasz o swój stan, z pewnością proces nauki pójdzie sprawniej i skuteczniej.