Wybierz dobrą uczelnie

12 marca 2019 Off By Kamil G.

Wybór uczelni to bardzo ważny punkt w długim procesie edukacji każdego z nas. Każdego roku ogrom absolwentów szkół średnich staje przed trudną decyzją, z nadzieją na podjęcie takiej która nie będzie później żałowana. Niezwykle często zachodzi sytuacja, w której młoda osoba wybiera kierunek dalszej edukacji na podstawie swoich hobbystycznych zainteresowań, tylko po to by po pierwszym semestrze zrezygnować całkowicie, bądź też zmienić konkretną uczelnie na inną. Chcemy uniknąć takiej sytuacji, dlatego postaraj się aby wybór ten był możliwie jak najbardziej racjonalny.

A czym chcesz się zająć?

Zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie, co dokładnie chcesz w życiu robić. Skup się na procesie towarzyszącym pracy nad czymś konkretnym, czy sprawia Ci on satysfakcję i motywuje do dalszego rozwoju. Szkoła, którą wybierzesz musi przede wszystkim prowadzić zajęcia z tej dziedziny, co załatwia pierwszy oczywisty punkt w wyborze uczelni.

Oceń swoje możliwości

Następnym krokiem będzie realna ocena własnych możliwości. Zwróć uwagę na zadeklarowane przez uczelnie, punktowe wymagania z konkretnych przedmiotów maturalnych oraz dodatkowych osiągnięć w danej dziedzinie. Jeśli nie radzisz sobie odpowiednio dobrze w zakresie przedmiotów branych pod uwagę przez uczelnie, po prostu zostaniesz odrzucony, lub zwyczajnie nie będzie już miejsca po kandydatach z wyższymi wynikami. Warto także rozważyć perspektywę odległości. Jeśli wybrana przez nas uczelnia będzie zbyt daleko, regularny dojazd do niej może kosztować nas więcej czasu niż jest to warte, biorąc pod uwagę alternatywne uczelnie znajdujące się bliżej naszego miejsca zamieszkania. Problem ten można jednak rozwiązać tymczasowo znajdując nowe miejsce do zamieszkania.

Specjalizacje

Następne na liście są specjalizacje. Nie każda uczelnia tego samego kierunku, oferuje możliwość wybrania konkretnych specjalizacji, które mogą nas interesować. Wszyscy wiemy, że podjęcie takiego wyboru nie należy do najłatwiejszych. Nie ulega jednak wątpliwości, że im wcześniej obierze się kierunek kształcenia, tym lepsze są rezultaty i łatwiej jest utrzymać na powierzchni stale rosnących wymagań związanych z zakresem programu nauczania.